Materiály

Balistické materiály

Materiály používané pro výrobu vlastních balistických vložek jsou neustále zdokonalovány a technologie jejich výroby je průběžně zkvalitňována tak, že materiály nyní používané jsou tenčí, lehčí ale zároveň mnohonásobně pevnější.

 

Twaron OD Akzo Nobel

Twaron je para-amidové vlákno charakterizované vysokou pevností, vysokým modulem elasticity, nízkou měrnou hmotností a vysokou energetickou absorpcí. Rovněž jeho chemická odolnost je velice dobrá stejně tak jako odolnost proti vyšším teplotám. Je elektricky nevodivý. Jeho kvalita je rovněž charakterizována číslem dtex. Petris používá pro výrobu měkkých vest tkaniny, na kterých je provedena vodoodpudivá úprava. Pro balistickou aplikaci se tento produkt používá od roku 1986.

Dyneema UD od DSM

Dyneema super-pevné polyethylenové vlákno vyvinuté a patentované u DSM v roce 1979 je 10krát pevnější než ocel . Vyniká vysokým specifickým modulem, malým prodloužením do zlomu, vysokou odolností proti abrazi, UV radiaci, chemikáliím a v neposlední řadě i vysokou energickou absorpcí. Právě tato je jednou z důležitých faktoru pro hodnotu trauma efektu, který je u těchto materiálu poměrně nízký. Pro měkké vesty jsou používány především materiály pod označením SB-2 o měrné hmotnosti 155g/m2 a SB-31 o měrné hmotnosti 132g/m2. Pro tvrdé panely pak produkty pod označením HB 2.

Kombinace aramidu a Dyneemy

Spojením unikátních vlastností aramidu a Dyneemy balistický systém pro výrobu měkkých nepřůstřelných vest využívající velice dobrou tepelnou odolnost aramidu s nízkou měrnou hmotností a vysokou pevností Dyneemy. Tento systém je komfortní, lehký a poskytuje velice dobrou balistickou ochranu včetně dobré hodnoty trauma efektu.